Green Solutions Awards 2020-21: discover the selection of all countries

You can find here the winners of each country organising* the Green Solutions Awards 2020-21, rewarded by the different national juries and professionals. These projects give us a great variety of the best practices around the world. You will also discover the finalists for the international part of the competition. The international Awards ceremony will take place during COP26 in Glasgow next november, so keep in touch!

 

* On the 1st of July, only the winners of the international, Spanish, French, German and Belgian platforms are known and will appear in this article. Laureates from the other countries will be added in the course of their announcement in July.


SUSTAINABLE CONSTRUCTION GRAND PRIZE

Germany


Winner: Wood hybrid construction: 258 new living spaces in passive house standard - Variowohnen Bochum

  • Selected for the international final
  • Contractor: Architekt: ACMS Architekten GmbH AKAFÖ Akademisches Förderungswerk
  • Construction Manager : Architekt: ACMS Architekten GmbH
  • Owner : Bauherr
  • Certification Company: MNP Ingenieure
  • Others : Projektsteuerung: PSR Reiter und Reiter GbR, Bochum ; TGA-Planer: Wortmann & Wember GmbH, Bochum ; Landschaftsarchitekt: wbp Landschaftsarchitekten GmbH, Bochum ; Farbplanung: Farb-Bau, Prof. Friedrich Schmuck, Dinslaken ; Holzbau: Rubner Holzbau GmbH, Augsburg ; Fotograf: Steinprinz Fotodesign, Sigurd Steinprinz, Düsseldorf
  • Structural Engineer : Bild + Partner Beratende Ingenieure, Hagen

France

Winner: ECOCAMPUS Provence 

Selected for the international final

  • Contractor: Durance Lubéron Verdon Agglomération (DLVA)
  • Construction Managers: R+4 Architectes Forcalquier; Leteissier Corriol Architecture & Urbanisme associé Marseille
  • Thermal Consulting: ADRET Embrun
  • Structural Engineer: Gaujard Technologie Scop Avignon
  • Company: ARBONIS
  • Certification Company: Bâtiments Durables Méditerranéens (BDM)
  • Owner: Ecocampus Provence

Belgium

Winner: New headquarters of Thomas and Piron Bâtiment

Selected for the international final

  • Contractor: Thomas & Piron Bâtiment
  • Contracting Manager: Thomas & Piron Bâtiment
  • Thermal Consulting: MATRIciel
  • Architect: Synergy International
  • Others: Global Workspaces ; SIXCO
  • Acoustic Engineer: D2S International
  • Structural Engineer: SIX Consulting & Engineering

Spain

Winner: Turo de la Peira: Sports center and indoor pool with almost zero consumption

Selected for the international final

  • Contractor: Institut Barcelona Esports (IBE), Ajuntament de Barcelona
  • Construction Manager: Institut Barcelona Esports (IBE) Ajuntament de Barcelona
  • Architects: Anna Noguera, Javier Fernández
  • Site Manager: Dídac Dalmau
  • Measurements and budgets: Salvador Segura, Cristina Carmona (Ardèvols Consultors Associats)
  • Landscape Architects: "Anna Zahonero, Pepa Morán, Víctor Adorno"
  • Structural engineering: Manel Fernández, Ton Coll (Bernuz-Fernández-SLP)
  • Environmental Consulting: Xavier Saltó. Caba Sostenibilidad; Oliver Style
  • Thermal Consulting: Micheel Wassouf - Energiehaus Arquitectos
  • Photographer: Eric Duch

© Eric Duch

Mention: R&Roll Houses

  • Contractor: SENTIM 1880
  • Construction Manager: ra[ ]el ARQUITECTURA | Rafael Ortega Escrig - Raquel Marcos López
  • Certification Company: VAND Arquitectura

© Adrián Mora Maroto

International platform

Winner: Humanscapes Habitat - INDIA

Selected for the international final

  • Contractor: Auropriya construction
  • Contracting Manager: Auroville Design Consultants
  • Designer: Auroville Design Consultants
  • Other consultancy agency    Sunlit future
  • Developer: Auroville Housing Service

© Akshay Arora, Auroville Design Consultants

 

Mention: "Antonio Brancati" Middle School - ITALY

  • Contractor: Pesaro Municipality
  • Construction Manager: Arch. Margherita Finamore
  • Construction companies: Formula Servizi – Forlì - Idrotermica Coop – Siem Impianti - Cesena (FC)
  • Certification company:  MDS MacroDesignStudio

© Margherita Finamore photo credit Formula Servizi & Idrotermica Coop (Sunset comunicazioni) video credit

 

Mention: The Takienta - BENIN

  • Contractor: Ecomusée Tata Somba
  • Architects: Batammariba (Otãmmari)
  • Construction Manager: Ecomusée Tata Somba

© Ibrahim Tchan

Luxembourg

Winner: Schroeder 2020 

Selected for the international final

  • Contractor:  Schroeder & Associés
  • Construction Manager:  AU21
  • Architect: Architecture & Urbanisme 21
  • Other consultancy agency: Goblet Lavandier & Associés
  • Others: BCR ; NEOBUILD ; äResto  ; Ernst & Partner ; BIM CONSULT ; SECOLUX ; Virtual Ranger

SUSTAINABLE RENOVATION GRAND PRIZE  

Spain

Winner: Triple Space

Selected for the international final

  • Contractor: Anomalia Business Design
  • Construction Manager: sAtt Triple Balance
  • Thermal consulting: Alter Technica Ingenieros
  • Illumination design: María Gil de Montes
  • Environment consultancy: Fundación para la Salud Geoambiental

Mention: Restoration of a residential building in Calle Montalbán

  • Contractor:  Fernández Molina Obras y Servicios SL
  • Construction Manager: Fernández Molina Obras y Servicios SL
  • Architects: Carlos Miguel González Weil ; Santiago Bouzada Biurrun ; José Luis García Rubio Jaquotot ; Marta Aranguez González ; Molior Construcciones y Urbanismo SL
  • Developer:  Italinmuebles SL
  • Facility Manager: JLL España
  • Interior Design: Sánchez + Sánchez (Totón Sánchez)
  • Structural Engineer: Valladares Ingeniería SL
  • Certification Company:  Valladares Ingeniería SL
  • Others: Gunni & Trentino; InSitu Art Projects; Años Luz Iluminación de Vanguardia SL; Bang & Olufsen Retiro; Geoter Geothermal Energy SL
  • Environmental consultancy: Artur Miró _ Develop Index Ambiental

France

Winner: Brequigny high school

Selected for the international final

  • Contracting Manager: Région Bretagne
  • Contractor: Egis
  • Architect: Anthracite Architecture
  • Builder: Legendre Construction
  • Company: CCL Constructions
  • Delegated Contracting Manager: Sembreizh
  • Contracting Manager Assistance: Alterea

 

Mention: Green Factory 

Selected for the international final

  • Contracting Manager: Arioste
  • Contractor: Diagonale Concept
  • Delegated Contracting Manager: Ressources Green Building rbg
  • Thermal Consulting: Sequoia; EMCON
  • Heritage Architect: Cécile Rémond
  • Companies: Industherm; JLC Menuiserie; DDSG; AS Plomberie; CJL Électricité; Pimenta Joao

International platform

Winner: GAP Energy Efficiency and Consultant Incubation Center - TURKEY

Selected for the international final

  • Contractor:  Government of Turkey
  • Construction Managers: Tugba Salman Gurcan, Ekho Architecture and Consultancy ; United Nations Development Program Turkey
  • Energy Engineering: Cakmanus Engineering
  • Construction company: San-is Construction
  • Certification company: Passive House Institute Darmstadt

©  Tugba Salman Gurcan

 

Mention: Modular Office Renovation Prototype - NETHERLANDS

  • Contractor: JP van Eesteren BV
  • Contracting Manager:  MOR team TU Delft
  • Manufacturer: De Groot en Visser
  • Facility manager : Croon Wolter en Droos
  • Investor: ABN AMRO

© MOR team TU Delft

 


SUSTAINABLE DISTRICT GRAND PRIZE

International platform

Winner: GreenCity - SWITZERLAND

Selected for the international final

  • Project Holder:  Losinger Marazzi AG
  • Developer: Losinger Marazzi AG
  • Investors: Zurich City, SwissLife, Bricks Immobilien, GBMZ, SWKS, GEHO, WOGENO
  • Urbanism agency: Vogt Landscape-Architects
  • Contractor: EWZ (contractor energy)
  • Technical Engineering: ADEV, Amstein Walthert AG, Ernst Basler + Partners, EWZ (energy concept)
  • Others: Diener&Diener ; Steib&Geschwentner ; Peter Markli ; Zach&Zund ; Zita Cotti ; Adrian Streich ; EM2N ; JSWD ; Gigon Guyer ; Architecture Studio

© Merlin Photography Ltd

France

Winner: Nanterre Coeur University

Selected for the international final

  • Project Holder: Bouygues Immobilier / Urban Era

 

Mention: The Maillerie district

Selected for the international final

  • Project holder / Société d’aménagement: SAS FLER Aménagement 
  • Contracting Managers: Nhood; Linkcity; NACARAT; Bouygues Construction
  • Chief planners: Dhondt & Bajart; Saison Menu; De Alzua; Beal & Blanckaert; Coldefy; Trace; B+B; PROJEX; URBAFOLIA
  • Institutional: ANMA 
  • Social landlors: MEL ; Villes de Croix et Villeneuve d'Ascq
  • Developer, promotor, property and captain of the district: NODI

USERS’ CHOICE - DISTRICT

France

Mention: The Maillerie district

Selected for the international final

  • Project holder / Société d’aménagement: SAS FLER Aménagement 
  • Contracting Managers: Nhood ; Linkcity ; NACARAT ; Bouygues Construction
  • Chief planners: Dhondt & Bajart ; Saison Menu ; De Alzua ; Beal & Blanckaert ; Coldefy ; Trace ; B+B ; PROJEX ; URBAFOLIA
  • Institutionals: ANMA 
  • Social landlors: MEL ; Villes de Croix et Villeneuve d'Ascq
  • Developer, promotor, property and captain of the district: NODI

International platform

Winner: The Northern River Terminal of Moscow - RUSSIA

Selected for the international final

  • Project holder, Local transport authority: The Department of Transport and Road Infrastructure Development of Moscow

© The Department of Transport and Road Infrastructure Development of Moscow

 


SUSTAINABLE INFRASTRUCTURE GRAND PRIZE

France

Winner: Solarization of the metropolis of St Etienne (42)

Selected for the international final

  • Project Holder: Saint-Étienne Métropole
  • Builder: Green Yellow
  • Manager / Distributor: Green Yellow ; Reservoir Sun

 

Mention: Urban Farm of the Vegetal Arch

Selected for the international final

  • Project Holders: Cueillette Urbaine; Cuisine mode d'emploi; Urban Leaf
  • Companies: Cueillette Urbaine; Urban Leaf
  • Manager / Distributor: Cueillette Urbaine

Germany

Winner: Mehr.WERT.Pavillon

Selected for the international final

  • Project holder: Regionalverwaltung
  • Execution Planning: 2hs architects and engineer PartGmbB Hebel Heisel Schlesier with Lisa Krämer and Simon Sommer
  • Concept & Design: Lisa Krämer, Simon Sommer, Philipp Staab, Sophie Welter, Katna Wiese, Karsten Schlesier, Felix Heisel, Dirk E. Hebel, Professorship for Sustainable Building, KIT Karlsruhe
  • Structural form-finding: Prof. Rosemarie Wagner, Professorship of Building Technology, KIT Karlsruhe
  • Contractor: AMF Theaterbauten GmbH, Udo Rehm / FC -planung GmbH, Gebr. A. & F. Hinderthür GmbH, Kaufmann carpentry and joinery GmbH, GrünRaum GmbH
  • Test Engineer: Prof. Matthias Pfeifer, Karlsruhe
  • Project & Events Sponsors: Waste Management Companies of the City of Heilbronn, Ministry for the Environment, Climate Protection and Energy Sector Baden-Württemberg and Bundesgartenschau Heilbronn 2019 GmbH
  • Project Partners: AMF Theaterbauten GmbH, Deutsche Foamglas GmbH, Glas Trösch GmbH, Hagedorn GmbH, Heinrich Feess GmbH & Co. KG, Magna Naturstein GmbH, Schröder Bauzentrum GmbH, DeFries, Smile Plastics, SPITZER-Rohstoffhandelsgesellschaft, StoneCycling, Studio Dirk van der Kooij
  • Project Financing: GreenCycle GmbH, Der Grüne Punkt - Duales System Deutschland GmbH (DSD) and SER GmbH

Belgium

Winner: Plan Lumières 4.0

Selected for the international final

  • Other: Consortium LuWa (Citelum, DIF, Luminus, CFE)
  • Project Holder: Public Local Firm     SOFICO
  • Technical assistance: Public Service of Wallonia Mobility and Infrastructures (SPW MI)

 

 

International platform

Winner: IKEA Greenwich - Green Roof - UNITED KINGDOM

Selected for the international final

  • Project Holder: IKEA
  • Builder of the Green Roof:  Bridgman & Bridgman

© Bridgman & Bridgman; Ian Hunter

 

Mention: Organic Waste Management and Composting Center - ARGENTINA

  • Regional Authority: The City of Buenos Aires Government
  • Companies: EVA S.A.; Hidrocomp; Cunumi S.A.; Benito Roggio e Hijos S.A.; TECSAN Ingeneria Ambinetal S.A.; Unión Tranistoria De Empresas

© Government of the City of Buenos Aires

 


USERS’ CHOICE - INFRASTRUCTURE

International platform

Mention: Organic Waste Management and Composting Center - ARGENTINA

Selected for the international final

  • Regional Authority: The City of Buenos Aires Government
  • Companies: EVA S.A.; Hidrocomp; Cunumi S.A.; Benito Roggio e Hijos S.A.; TECSAN Ingeneria Ambinetal S.A.; Unión Tranistoria De Empresas

© Government of the City of Buenos Aires

 

France

Winner: Monts du Lyonnais bioGNV Station
Selected for the international final

  • Porteur de projet : Communauté de communes des Monts du Lyonnais 
  • Constructeur : Prodeval
  • Gestionnaire / Concessionnaire : SAS Biogaz des Monts
  • Facilitateur/coordinateur de projet : GRDF

HEALTH & COMFORT PRIZE

Germany

Winner: Climate-positive zero-energy technical classroom wing
Selected for the international final

  • Contractor : Liebel/Architekten BDA
  • Construction Manager : Liebel/Architekten BDA
  • Owner : Stadt Aalen / City of Aalen
  • Structural engineer : Ohligschläger, Ribarek, Roll, Ingenieurbüro für Tragwerksplanung, Aalen
  • Others: Transsolar KlimaEngineering; Jelli & Burkhard GmbH & Co.KG; Planungsgesellschaft für Technische Gebäudeausrüstung, Giengen; Dr. Ing. Hottmann - Ingenieurbüro für Tragwerksplanung, Schwäbisch Gmünd; IWB Aalen GmbH; PBS Ingenieurgesellschaft mbH

 Belgium

Winner: Etterbeek Administrative Center

Selected for the international final

  • Contractor: Commune d'Etterbeek - Travaux Publics
  • Construction Manager: BAEB - JASPERS-EYERS ARCHITECTS
  • Architect: Jaspers-Eyers Architects
  • Construction company: BPC
  • Others: Bureau Greisch, CIT Blaton
  • Thermal Consulting:  NEO & IDES ;  Energie Verbeke
  • Environment consultancy: BUREAU D'ETUDES PS2 ;  Socotec
  • Structural engineer: D2S International
  • Other consultancy agency: TPF Engineering

Spain

 Winner: Passive House for the Elderly 

Selected for the international final

  • Contractor:  Cajamir, S.L.
  • Construction Manager: Construcciones P. Sanchez Rodríguez S.L.
  • Architects: CSO Arquitectura
  • Certification company: Energiehaus SLP
  • Structural engineer: Fernando San Hipólito
  • Project manager: Javier Vega de Paz


Mention: Triple Space 

  • Contractor: Anomalia Business Design
  • Construction Manager: sAtt Triple Balance
  • Thermal consulting: Alter Technica Ingenieros
  • Illumination design: María Gil de Montes
  • Environment consultancy: Fundación para la Salud Geoambiental

International platform

Winner: Giatla house - AUSTRIA

Selected for the international final

  • Contractor:  Arch. DI Reinhard Madritsch
  • Thermal Consulting: Reinhard Hutter

France

Winner: BORD'HA building

Selected for the international final

  • Contracting Manager: SCI BORD'HA
  • Contractor: HOBO
  • Thermal Consulting: CAP INGELEC 
  • Structural Engineer: AEC Ingénierie; C.E.S.M.A
  • Companies: DL Océan; CIR PREFA; Abside

 Luxembourg

Winner: Schroeder 2020 

Selected for the international final

  • Contractor:  Schroeder & Associés
  • Construction Manager:  AU21
  • Architect: Architecture & Urbanisme 21
  • Other consultancy agency: Goblet Lavandier & Associés
  • Others: BCR ; NEOBUILD ; äResto  ; Ernst & Partner ; BIM CONSULT ; SECOLUX ; Virtual Ranger

ENERGY & HOT CLIMATES PRIZE

France

Winner: Rivière-Salée Medico-Social Center

Selected for the international final

  • Contracting Manager: CAFAT
  • Contractor: Atelier d'architecture KASO
  • Delegated Contracting Manager: SECAL
  • Architect: LAB Réunion
  • Consulting engineer: Laboratoire d'Écologie Urbaine ; ECEP ; SIGMA ; ES2
  • Others: LFJ design paysage 

© Laboratoire d'Ecologie urbaine

International platform

Winner: Xewa Sowé - Children’s reception center - BENIN

Selected for the international final

  • Contractor: Oasis N'Djili asbl
  • Contracting Manager: L'Harmattan architecture
  • Other: Communauté villageoise de Sowé

© Harmattan architecture

 

Mention: BaityKool - UNITED ARAB EMIRATES 

  • Contractor: BaityKool Team
  • Architects: Kaïs Bhouri ; Kenza CHRAIBI ; Myriame ALIOUALLA ; Faustine Fournol ; Emma Penot ;
  • Contruction Managers: Romain VAROQUEAUX ; Lola FLOHIC ;  Matis Renaudie ; Octave Poujol ; BaityKool Team
  • Environmental consultancy: Dorian MANSON
  • Contractor representatives: Denis BRUNEAU ; Alain SEMPEY ; Saed RAJI
  • Thermal Consulting: Nicolas Gaston
  • Other consulting:  Bertrand Canigiani

© baitykool team

 


ENERGY & TEMPERATE CLIMATES PRIZE 

Belgium

Winner: New headquarters of Thomas & Biron Bâtiment

Selected for the international final

  • Contractor: Thomas & Piron Bâtiment
  • Contracting Manager: Thomas & Piron Bâtiment
  • Thermal Consulting: MATRIciel
  • Architect: Synergy International
  • Others: Global Workspaces ; SIXCO
  • Acoustic engineer: D2S International
  • Structural engineer: SIX Consulting & Engineering

France

Winner: Biobased renovation of 24 social housing units

Selected for the international final

  • Contracting Manager: Le Toit Vosgien
  • Contractor: ASP Architecture 
  • Thermal Consulting: Terranergie
  • Companies: Bielhmann ; Sertelet ; Isoleco ; MCV ; Watt Automation ; Eury ; PPE ; Laugel et Renouard ; Lenoir ; Captespace 

© ASP architecture et Fréderic Mercenier

Spain

Winner: ArroyoFresno nZEB Passivhaus Plus 

Selected for the international final

  • Contractor:  Landevel S.L.
  • Construction Manager: Construcciones Amenabar S.A.
  • Architects:  Daniel Diedrich + Talia Dombriz Arquitectos. Estudio DMDV Arquitectos SLP
  • Thermal Consulting: Daniel Diedrich
  • Certification company: Energiehaus arquitectos SLP (Micheel Wassouf)

Mention: Vivienda pasiva YLEI 

  • Contractor:  Artupe S.L.
  • Construction Manager: Artupe S.L.
  • Structural engineer: Agustí&Ozcoidi Estructuras
  • Other consultancy agency: Zurwood
  • Certification company: Energiehaus Arquitectos SL
  • Architects: Rever Arquitectura

International platform

Winner: "Antonio Brancati" Middle School - ITALY

Selected for the international final

  • Contractor: Pesaro Municipality
  • Construction Manager: Arch. Margherita Finamore
  • Construction companies: Formula Servizi – Forlì - Idrotermica Coop – Siem Impianti - Cesena (FC)
  • Certification company:  MDS MacroDesignStudio

 

Mention: CO2 neutral buildings in CH-Männedorf - fully self sufficient - SWITZERLAND

Selected for the international final

  • Contractors: René Schmid AG; Solaxess SA
  • Contruction Manager: Umweltarena

 Luxembourg

Winner: Modular School Strassen

Selected for the international final

  • Contractor: Administration Communale de Strassen
  • Construction Manager: Tecna
  • Assistance to the Contracting Authority: Simon-Christiansen & Associés
  • Construction company: Alho

LOW CARBON PRIZE 

France

Winner: 4 passive housing in straw wood

Selected for the international final

  • Contracting Manager: SA HLM Le Toit Vosgien
  • Contractor: ASP Architecture
  • Thermal Consulting: Terranergie 

Germany

Winner: Extension Eisbärhaus, New Building Component C

Selected for the international final

  • Contractor , Construction Manager : BANKWITZ beraten planen bauen GmbH

Belgium

Winner: UP STRAW building 

Selected for the international final

  • Contractor: Cluster Eco-construction
  • Construction Manager: Groupement d'entreprises momentané M3H (Architectes et Entreprise)
  • Architects: HAVRESAC ; Hellium 3
  • Thermal Consulting: HOMECO
  • Construction company: MOBIC

Spain

Winner: Entrepatios Las Carolinas : ecological cohousing in rights of use

Selected for the international final

  • Contractor: Entrepatios. Promoción Las Carolinas
  • Construction Manager: GEOH
  • Architects: sAtt Arquitectura Triple Balance
  • Structural engineer: enmadera
  • Facility manager: danielpascual.com
  • Environmental consultancy: Técnica ECO
  • Developer: Entrepatios. Promoción Las Carolinas

International platform

Winner: TherapieStützpunkt - AUSTRIA

  • Selected for the international final
  • Contractor: Holzbau Strigl GmbH
  • Contrcution Manager: EcoConcept GmbH
  • Other: Wolfgang Auer Bau-und Möbeltischlerei

 

Mention: The Bale House - UNITED KINGDOM

  • Contractor: Huff and Puff Construction Limited
  • Construction Manager: Green & Castle Ltd
  • Architect: The Cave Cooperative
  • Investor: Hastings Borough Council

 

Luxembourg

Winner: Single family Home 

Selected for the international final

  • Contractor:   Propriétaire privé
  • Construction Manager, Architect: Vasistas
  • Technical engineering:    Betic Ingénieurs-Conseils ; Plan B Ingénieurs-Conseils
  • Manufacturer:    Leko Labs
  • Installer: François Kieffer

USERS’ CHOICE - BUILDING

France

Winner: Odyssey

Selected for the international final

  • Contracting Manager: CNES - Direction des Lanceurs
  • Contractors: Amarante Architecture; EGIS Antilles Guyane 
  • Companies: Le Cheviller; CEMKO; Cegelec; ATD

© Amarante Architecture

Spain 

Winner: R&Roll Houses 

Selected for the international final

  • Contractor: SENTIM 1880
  • Construction Manager: ra[ ]el ARQUITECTURA | Rafael Ortega Escrig - Raquel Marcos López
  • Certification company: VAND Arquitectura

International platform

Winner: GAP Energy Efficiency and Consultant Incubation Center - TURKEY

  • Selected for the international final
  • Contractor:  Government of Turkey
  • Construction Managers: Tugba Salman Gurcan, Ekho Architecture and Consultancy ; United Nations Development Program Turkey
  • Energy Engineering: Cakmanus Engineering
  • Construction company: San-is Construction
  • Certification company: Passive House Institute Darmstadt

©  Tugba Salman Gurcan 

 

Contest organised with the support of 

 Green Solutions Awards
 #GreenSolutions Awards
 Green Solutions Awards 202021

Other news

More news

In the same themes

 Green Solutions Awards
 #GreenSolutions Awards
 Green Solutions Awards 202021